-
Letíme do Ria (1933)
- USA
- 89 min
- režie: Thornton Freeland
- IMDB: 6.7 (2,569 hodnocení)
Snímek Letíme do Ria je prvním z osmi titulů, které divákům připomenou mistrovství nazapomenutelného herce, zpěváka a tanečníka Freda Astaira (vl. jménem Frederick Austerlitz, 1899-1987). Byl natočen v roce 1933 a znamenal počátek spolupráce s americkým studiem RKO, pro které Astaire natočil celkem deset filmů, tedy zhruba čtvrtinu z jeho celkové filmografie. Zatím si zde po boku své příští slavné partnerky, mladičké Ginger Rogersové, zahrál pouze vedlejší roli, i když dobré jméno jako tanečník měl i ze svých tanečních vystoupení na Broadwayi se svou starší sestrou Adélou. Producenti si ho všimli především po úspěchu předchozího snímku Tančící Venuše z téhož roku, ještě však nebyl hvězdou, na které by si troufali postavit úspěch snímku. Přihrával zde zkušenějším kolegům - brazilské krásce Dolores del Rio a Genovi Raymondovi. Ve snímku o letci a muzikantovi, který podlehl kráse svůdné brazilské krásky a značně tím zkomplikoval život sobě i své kapele, nechybí romantická láska zakončená happyendem, exotické prostředí Ria de Janeira či dívky vlnící se v jihoamerickém rytmu. Největším přínosem je ovšem osudové setkání páru Astaira a Rogersové. S křehkou partnerkou je spojil producent snímku Lou Brock a vytvořil tím nesmrtelnou muzikálovou dvojici, která zbourala předchozí navyklá klišé. Líbivou kostýmní přebujelost nahradila komorní střídmostí, šarmem a taneční virtuozitou obou. Astairův novátorský styl a legendární stepařské kreace vycházely nejen z jeho geniální schopnosti tanečního vyjadřování, ale i z obrovského pracovního nasazení. Astaire nebyl typem hollywoodského milovníka, ale přitahoval svou noblesní elegancí. Od roku 1933 slavili s Ginger Rogersovou jeden úspěch za druhým. I když spolu protančili jen šest let, stali se legendou. Veřejnost zaskočil jejich umělecký rozchod poté, co se Ginger rozhodla věnovat pouze herectví. Bylo to v roce 1939 a Ginger svůj herecký talent hned potvrdila následným Oscarem za "Slečnu Kitty" v roce 1940. Brilantní lehké komedie Páni v cylindrech, Svět valčíků, Smím prosit, Veselý rozvod či Námořníci jdou neztrácejí ani po letech na svých kvalitách. Česká televize chce tímto cyklem připomenout jejich skvělá taneční čísla i v souvislosti s dalším kolem soutěže StarDance, která znovu objevuje "národu" krásu elegantního pohybu na parketu.
-
Paint Your Wagon (1969)
- USA
- 158 min
- režie: Joshua Logan
- IMDB: 6.7 (9,325 hodnocení)
Tento muzikální westernový příběh nás zavede do dob zlaté horečky, která tenkrát v Kalifornii vypukla. Dva uprchlí trestanci se stali zlatokopy a celé dny dřou za vidinou nalezeného zlata. Později si při nějaké licitaci koupí ženu a všichni tři společně den co den hledají zlato, tak jako všichni ostatní v táboře. Film byl natočen podle úspěšného muzikálu.(MVanis)
-
Bláznivý příběh Robina Hooda (1993)
- France / USA
- 104 min
- režie: Mel Brooks
- IMDB: 6.7 (90,686 hodnocení)
Jeruzalém roku 1125. Z vlhké kobky maurského vězení odvážně a poněkud nezvykle prchá zasloužilý účastník křižáckého tažení Robin z Loxley (Cary Elwes). Po návratu do rodné Anglie ho ovšem čeká trpké zklamání. Tatínek je mrtvý, sourozenci mrtví, věrný pes mrtvý a oblíbená kočka zadušená posledním členem rodiny - přítulnou zlatou rybkou. Navíc hrad zabavený kvůli nezaplaceným daním. Podivný vděk za bojové zásluhy. Ovšem, co by jiného zlomilo a možná i dohnalo k sebevraždě, to Robina, už brzy Hooda, posílí. Statečně vyráží do temných hvozdů a dává dohromady svou zbojnickou partu. A to si pište, že to jsou daleko ostřejší a hlavně mnohem zábavnější chlápkové než ti, které měl ve své družině Kevin Costner. Pochopitelně je tu i mrzký rottinghamský šerif a dočasný, ale o to podlejší panovník Jan. A taky luzná Mariana, jejímž největším problémem je momentálně pás cudnosti z vysoce kvalitní oceli. Poslední dobou ji začíná být zatraceně těsný...
-
Call Me Madam (1953)
- USA
- 114 min
- režie: Walter Lang
- IMDB: 7 (880 hodnocení)
Washington hostess Sally Adams becomes a Truman-era US ambassador to a European grand duchy.
-
Mladík s trumpetou (1950)
- USA
- 112 min
- režie: Michael Curtiz
- IMDB: 7.2 (2,042 hodnocení)
Osamělý chlapec vyrůstá v muže jen s trubkou z druhé ruky a láskyplnými radami skvělého bluesmana. Stává se z něj vynikající muzikant, jehož talent ho zavádí od putyk až do přepychových nočních klubů. Jeho zoufalá snaha nalézt stále unikající vysoký tón, který nosí v hlavě, ale není schopen jej zahrát, ho dovede až do náruče alkoholu. Dynamické herecké výkony Kirka Douglase (titulní role), Doris Day, Lauren Bacall a Hoagyho Carmichaela a precizní režie Michaela Curtize (Casablanca) učinily z filmu přehlídku žhavého, skvělého, emotivního jazzu. Douglasovu hru na trubku dubluje legendární Harry James. Day představí další skvělý nástroj – svůj hlas. Ze setkání s tímto mužem se budou radovat jak milovníci filmu, tak hudby.
-
Hello, Dolly! (1969)
- USA
- 146 min
- režie: Gene Kelly
- IMDB: 7.2 (9,854 hodnocení)
Dolly Leviová (hraje ji Barbra Streisand) je vdova a živí se jako dohazovačka. Je velmi schopná, šarmantní a výmluvná. Svou inteligencí se snaží dát dohromady lidi z nejrůznějších vrstev a seznámí se s milionářem Horacem Wandelgelderem (Walther Matthau), který se chystá ženit. Domlouvá mu schůzku s krásnou kloboučnicí, ale současně do New Yorku posílá i oba mladé příručí, které Horace zaměstnává, a mladičkou neteř, která se chce proti strýčkově vůli provdat za mladého malíře. Všichni pak směřují na velkou taneční soutěž do Harmonie, kde muzikál ...protkaný rozličnými melodiemi (na trubku si zde zahrál i Louis Armstrong), zpěvem a tancem v choreografii známého Gena Kellyho... spěje k překvapujícímu konci.(marťan)
-
Snadná cesta vzhůru (1967)
- USA
- 121 min
- režie: David Swift
- IMDB: 7.3 (3,376 hodnocení)
V této filmové verzi slavného broadwayského muzikálu, za který jeho tvůrce Fran Loesser získal Pulitzerovu cenu, se Robert Morse se vrací k roli, jež mu za výkon na jevišti přinesla divadelní cenu Tony. Skromný umývač oken newyorské kanceláře jedné velké korporace, J. Pierpont Finch, využívá znalosti, které si osvojil z knihy nazvané Snadná cesta vzhůru, a dostane se tak do vrcholového vedení firmy. Přestože mu kolega z oddělení korespondence (Sammy Smith) radí, aby si příliš nevyskakoval a dělal věci tak, jak je společnost chce, Finch se řídí svými vlastními pravidly. Vetře se do přízně nabubřelému prezidentovi společnosti J.B. Biggelymu (Rudy Vallee) tím, že se vydává za absolventa university, kterou kdysi absolvoval právě Biggely. Na své cestě vzhůru se Finch dále zbaví jednoho konkurenta tak, že mu zaranžuje dostaveníčko s půvabnou sekretářkou Hedy LaRue (Maureen Arthur) – která je ale Biggelyho oficiální milenkou. Finch se rovněž zbaví problémového pana Ovingtona (Murray Matheson), kterého odhalí jako absolventa školy konkurenční té, kterou absolvoval ředitel (a Finch sám, jak o sobě tvrdí). Když je povýšen na viceprezidenta společnosti, je už Finch natolik sebejistý, že zazpívá jediný opravdickou romantickou píseň celého filmu "I Believe in You" ("Věřím v tebe") – ovšem sám sobě! Doopravdy je ale zamilován do posmutnělé sekretářky Rosemary (Michelle Lee). To nicméně přizná, až když narazí na první nezdar ve své neuvěřitelné kariéře.
-
Veselá vdova (1934)
- USA
- 99 min
- režie: Ernst Lubitsch
- IMDB: 7.5 (1,832 hodnocení)
Jeanette MacDonald hraje bohatou vdovu Hannu, která se chystá najít nového manžela, a k tomu podle ministra nesmí dojít, protože s ní by ze země odešel i její obrovský kapitál. Přikáže tedy Danillovi, kterého hraje Maurice Chevalier, aby se o ni ucházel. Danillo je veselý, šarmantní muž, obdivovaný ženami, a chodí do kabaretu MAXIM, kde ho inkognito Hanna vyhledá a seznámí se s ním. Film je protkaný ústředními operetními melodiemi skladatele Franze Lehára, a milovníkům operet by se zřejmě líbil i dnes.(marťan)
-
The Jolson Story (1946)
- USA
- 128 min
- režie: Alfred E. Green
- IMDB: 7.5 (1,205 hodnocení)
The Jolson Story is a 1946 musical biography which purports to tell the life story of singer Al Jolson. It stars Larry Parks as Jolson, Evelyn Keyes as "Julie Benson" (approximating Jolson's wife, Ruby Keeler), William Demarest as his manager, Ludwig Donath and Tamara Shayne as his parents, and Scotty Beckett as the young Jolson.