-
Američan v Paříži (1951)
- USA
- 113 min
- režie: Vincente Minnelli
- IMDB: 7.2 (21,904 hodnocení)
Nestárnoucí muzikál s Genem Kellym v roli amerického malíře žijícího v Paříži, jenž se zamiluje do mladé Francouzky Lise, která je ovšem zasnoubená s kabaretním zpěvákem. Dechberoucí taneční čísla, Gershwinovy písně, to vše v režii legendárního Vincenta Minnelliho...
-
Hedvábné punčochy (1957)
- USA
- 117 min
- režie: Rouben Mamoulian
- IMDB: 6.9 (2,693 hodnocení)
Klasický americký muzikál režiséra Roubena Mamouliana, remake komedie NINOČKA s Gretou Garbo. Hlavní hrdinkou je zapálená sovětská komisařka Ninotchka Yoschenko (Cyd Charisse), která má dopravit zpět do vlasti sovětského komponistu Petera Ilyitche Boroffa (Wim Sonneveld). Úkol se zkomplikuje, když jí zkříží cestu charismatický Steve Canfield (Fred Astaire).(contrastic)
-
Damn Yankees! (1958)
- USA
- 111 min
- režie: George Abbott / Stanley Donen
- IMDB: 7.3 (1,800 hodnocení)
Film adaptation of the George Abbott Broadway musical about a Washington Senators fan who makes a pact with the Devil to help his baseball team win the league pennant.
-
Funny Girl (1968)
- USA
- 151 min
- režie: William Wyler
- IMDB: 7.5 (13,084 hodnocení)
Jeden z nejznámějších zfilmovaných muzikálů je příběhem komediantky Fanny Brice (Barbra Streisand). Film sleduje její kariéru od začátků až po nástup do Follies, nejslavnější show, kterého se stává hvězdou. Zamiluje se do Nicky Arnsteina (Omar Sharif), krásného hazardního hráče. Jeho hráčské štěstí ho však opustí. Zatímco ona je stále populárnější, on se propadá a končí ve vězení. Po návratu zjišťuje, že s Fanny již nedokáže žít a rozvádějí se. Barbra Streisand za tuto roli dostala Oskara za nejlepší ženský herecký výkon. Lidé, kteří vidí Funny Girl, jsou ti nejšťastnější na světě.
-
Tommy (1975)
- UK
- 111 min
- režie: Ken Russell
- IMDB: 6.6 (15,277 hodnocení)
Tommy je příběhem o mladíkovi, který v dětství po otřesném traumatickém zážitku ztratí schopnost vidět, slyšet a mluvit. Stane se však slavným díky dovednosti hrát pinball (tj. hru na kuličkovém automatu) jen s pomocí intuice. Když matka v zoufalství způsobí dospělému Tommymu další šok, mladíkovi se vrátí smysly. Dřívější sláva spolu se zázračným uzdravením z něho udělá světovou hvězdu, mladík se vžije do role Spasitele a káže o světě bez násilí a bez drog. Nevidí však, že jeho dobře míněná snaha vychází nazmar, a stane se jen dalším z mnoha popkulturních idolů. Ale dav, který ho ještě před chvílí obdivoval, se proti němu vzbouří. Ve filmu hraje řada osobností filmové a především hudební scény - E. Clapton, T. Turner, J. Nicholson, E. John, The Who... Přes svou kontroverznost patří Tommy k úspěšným filmovým přepisům scénických rockových představení, která zažívala konjunkturu v sedmdesátých letech.(čenda)
-
Malá noční hudba (1977)
- West Germany / Austria / USA
- 124 min
- režie: Harold Prince
- IMDB: 5.7 (541 hodnocení)
"Fredrik Egerman is very happy in his marriage to a seventeen-year-old virgin, Anne. Only she's been a virgin for the whole eleven months of the marriage, and being a bit restless, Fredrik goes to see an old flame, the famous actress Desiree Armfeldt. Desiree is getting tired of her life, and is thinkin of settling down, and sets her sights on Fredrik, despite his marriage, and her own married lover Count Carl-Magnus. She gets her mother to invite the Egermans to her country estate for the weekend. But when Carl-Magnus and his wife Charlotte appear, too, things begin to get farcical (Send in the Clowns), and the night must smile for the third time before all the lovers are united." Written by Kathy Li
-
Vlasy (1979)
- USA / West Germany
- 121 min
- režie: Milos Forman
- IMDB: 7.6 (26,874 hodnocení)
Vlasy, jeden z nejvýznamnějších muzikálů druhé poloviny 20. století, zaujal bezpochyby Miloše Formana nejen nabízející se možností natočit výpravný film s choreografickými čísly, moderní hudbou a provokujícími texty, ale především svými přesahy za obvyklé hranice muzikálového žánru. V době svého vzniku byly Vlasy dílem politickým a vyhroceně sociálněkritickým, odsuzujícím válku ve Vietnamu a maloměšťáckou lhostejnost vůči této tragédii. A také dílem romantickým vzýval hippies a všechny formy jejich rebelie proti zbytnělému konzervatismu. Formanovi nečinilo žádné potíže najít si vztah k těmto ryze americkým tématům, vždyť jádrem tam byly problémy, na něž se soustřeďoval ve všech svých českých filmech: generační konflikt, naivní a čistá touha mládí po lásce a svobodě a rovněž protest proti konvencím a předsudkům, které tyto iluze bezcitně ničí. Ondříček měl tentokrát před kamerou daleko různorodější a temperamentnější reprezentanty mládí, než na jaké byl zvyklý doma, a také toho náležitě využil. Snímá je téměř nepřetržitě v akci a dynamickém pohybu, nevšímá si jen řeči tváře, ale celého těla, mladí muži a ženy v jeho podání jsou živelní a draví, strhující svou spontaneitou. Jistě i jeho zásluhou je tento film především nakažlivou oslavou vitality a radosti ze života.
-
Breakin': Electric Boogaloo (1984)
- USA
- 94 min
- režie: Sam Firstenberg
- IMDB: 4.9 (2,783 hodnocení)
Break dance, hip-hop, rap a spousta zábavy, to jsou hlavní složky pokračování teenage snímku Breakin’. Děj filmu se točí kolem mladíků, kteří se pokoušejí sehnat peníze na záchranu místního klubu, jinak se z něj stane nákupní centrum. Ozone (Adolfo Quiñones) a Turbo (Michael Chambers) jsou mistři break dance, kteří založili klub, aby mohli místní mladé obecenstvo naučit všechny potřebné akrobatické triky nového tance. Snaží se vytvořit originální choreografii skupinového break dance, ale chamtivý developer (Peter MacLean) vidí situaci zcela jinak a plánuje na místě klubu projekt nákupního centra – k čemuž se za patřičnou odměnu propůjčí také místní zkorumpovaný politik. Kromě shánění peněz ale teenageři také bojují s nekompromisními rodiči nebo unikají do milostných vztahů, které s sebou přinášejí další problémy.
-
Divoké kočky (2000)
- USA
- 100 min
- režie: David McNally
- IMDB: 5.6 (90,325 hodnocení)
Čerstvě plnoletá Violet (Piper Perabo) opustila rodné New Jersey, aby si v New Yorku splnila svůj sen. Písničky, které píše, jsou přece skvělé a když se opravdu snažíš, dokážeš to. Nadšení a optimismus ji ale rychle opouštějí, protože narazí na nepropustnou hradbu nezájmu uměleckých agentů i nahrávacích společností. Navíc jí vykradou byt a Violet záhy po příjezdu na Manhattan stojí před zásadním rozhodnutím. Vzdát se svého snu a vrátit se k milujícímu otci (John Goodman) na předměstí, nebo zatnout zuby a bojovat prozatím ne o uměleckou kariéru, ale o holé přežití? Violet zvolí druhou možnost a najde si v práci v baru Coyote Ugly. Mladé pohledné barmanky tu ve vší počestnosti používají svůj sexappeal a taneční i hudební talent, aby pobavily a k větší žízni rozpálily hosty podniku, který je každou noc našlapaný k prasknutí. Díky svému nadání, urostlému tělu a pohledné tváři se z Violet brzy stane hlavní hvězda baru. Role Divoké Kočky jí pomůže zbavit se chronické trémy, ale znovu ji postaví před osudové dilema. Má se spokojit se svou slávou a dobře placenou prací v baru, nebo jít dál za svým písničkářským snem?